کارِنو؛ راه نوین حرفه‌ای شدن شما

سوالات تخصصی مالیاتی
استاد احمدغفارزاده

استاد احمدغفارزاده

استاد شورش مجیدی

استاد شورش مجیدی

استاد مهرزاد رحیمی دانش

استاد مهرزاد رحیمی دانش

سجاد حیدری

سجاد حیدری

نیلوفر یوسفی

نیلوفر یوسفی

سوالات متداول

قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

کلیه صاحبان مشاغل (صنفی و غیرصنفی) و اشخاص حقوقی موضوع فصل چهارم و پنجم باب سوم قانون مالیات­ های مستقیم مصوب 1366/3/12 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن.

تاریخ مشمولیت برای مودیانی که در حال فعالیت هستند از تاریخ فراخوان و برای مودیانی که بعد از تاریخ فراخوان شروع به فعالیت رسمی نموده­ اند، از تاریخ شروع فعالیت آنها می­باشد. مودیان از تاریخ مشمولیت ملزم به صدور و ارسال صورت­حساب­ های الکترونیکی به سامانه مودیان می­باشند.

حسب دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی، سه نوع صورت­حساب پیش­بینی شده است که عبارتند از :

 • صورت­حساب الکترونیکی نوع اول، صورت­حسابی است دارای شماره منحصر بفرد مالیاتی با اطلاعات هویتی فروشنده و خریدار، کالا/ خدمت فروش رفته و روش پرداخت آن؛
 • صورت­حساب الکترونیکی نوع دوم، صورت­حسابی است دارای شماره منحصر بفرد مالیاتی با اطلاعات هویتی فروشنده، کالا/خدمت فروش رفته، نحوه تسویه وجه صورت­حساب و به صورت اختیاری اطلاعات هویتی خریدار؛
 • صورت­حساب الکترونیکی نوع سوم، رسید پرداخت وجه صادره از دستگاه کارت­خوان بانکی یا درگاه الکترونیکی پرداخت دارای شماره منحصر بفرد مالیاتی که حسب مقررات اعلامی سازمان امور مالیاتی کشور، به عنوان پایانه فروشگاهی فروشنده پذیرفته شده است.

تفاوت صورت­حساب الکترونیکی نوع اول و دوم در ضرورت درج اطلاعات خریداراست. در معاملات فعالان قتصادی با یکدیگر (B2B) که درج اطلاعات کامل خریدار الزامی است، صورت­حساب الکترونیکی باید از نوع اول صادر شود. در صورت­حساب الکترونیکی نوع دوم ( فروش به مصرف کننده نهایی) درج اطلاعات خریدار در صورت­حساب الکترونیکی ضروری نمی­باشد.

تا کنون شش الگو برای صورت­حساب الکترونیکی نوع اول در نظر گرفته شده است که شامل:

1- فروش 2- فروش ارزی 3-طلا، جواهر و پلاتین 4-قرارداد پیمانکاری 5-قبوض خدماتی 6-بلیط هواپیما می­ باشد.

سند “دستورالعمل صدور صورت­حساب الکترونیکی” در درگاه سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی intamedia.ir در بخش پایانه­ های فروشگاهی و سامانه مودیان، گزینه آیین نامه­ ها و دستورالعمل­ ها قابل بهره ­­برداری می­ باشد.

هرگونه تغییر در الگوها، در سند فوق­الذکر درج خواهد شد، لذا ضروری است از آخرین نسخه سند برای صدور و ارسال صورت­حساب الکترونیکی به سامانه مودیان استفاده شود.

 • ارسال اطلاعات صورت­حساب الکترونیکی به صورت مستقیم توسط مودی؛
 • ارسال اطلاعات صورت­حساب الکترونیکی توسط شرکت معتمد – با کلید مودی؛
 • ارسال اطلاعات صورت­حساب الکترونیکی توسط شرکت معتمد – با کلید شرکت معتمد؛
 • ارسال اطلاعات صورت­حساب الکترونیکی توسط سامانه­ های دولتی.

این روش، ویژه مودیانی است که ارسال اطلاعات صورت­حساب الکترونیکی به سامانه مودیان به صورت مستقیم و توسط مودی صورت می ­پذیرد. در این روش مسئولیت ارسال با شخص مودی است.

در این روش، مودی نسبت به ارسال صورت­حساب الکترونیکی با استفاده از کلید خصوصی خود و صدور صورت­حساب الکترونیکی اقدام می­ نماید. مسئولیت صدور صورت­حساب الکترونیکی با مودی و مسئولیت ارسال اطلاعات صورت­حساب الکترونیکی به سامانه مودیان با شرکت معتمد ارائه کننده خدمات مالیاتی می­باشد.

در این روش شرکت معتمد اطلاعات صورتحساب الکترونیکی مودی را دریافت و با استفاده از کلید خصوصی و زیرساخت­ های خود اقدام به صدور و ارسال صورت­حساب الکترونیکی می­ نماید. مسئولیت صدور و ارسال صورت­حساب الکترونیکی با شرکت معتمد ارائه کننده خدمات مالیاتی خواهد بود.

در این روش، می­ بایست مودی در کارپوشه خود ارسال اطلاعات به سامانه مودیان توسط سامانه­ های دولتی را انتخاب نماید. در این صورت، امکان ارسال اطلاعات از سامانه­ های دولتی امکان­پذیر خواهد شد. مسئولیت صدور و ارسال صورت­حساب الکترونیکی با مودی است.

اشخاص حقوقی دارای پروانه هستند که حسب ضوابط و دستورالعمل ­های ابلاغی سازمان، نسبت به ارائه مشاوره و آموزش­ های لازم به مودیان، نصب و پشتیبانی تجهیزات مورد نیاز برای ارائه خدمات مالیاتی از قبیل خدمات مربوط به صدور صورت­حساب الکترونیکی و سایر امور غیرحاکمیتی (به تشخیص سازمان) با سازمان همکاری می­ کنند.

 • نوع اول : مجوز فعالیت های مرتبط با حوزه صدور، جمع آوری، نگهداری و ارسال صورت­حساب الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی کشور و نظارت بر عملکرد مودیان در این حوزه می­باشد. شرکت­ های دارنده این مجوز قادر به ارائه خدمات نامبرده به خود نیز می ­باشند؛
 • نوع دوم : مجوز فعالیت­ های مرتبط با حوزه آموزش به مودیان و احراز تسلط آنها به حقوق و تکالیف خود در ارتباط با قانون پایانه­ های فروشگاهی و سامانه مودیان و سایر قوانین مالیاتی مرتبط با مودی می ­باشد؛
 • نوع سوم: مجوز فعالیت های مرتبط با خدمات مشاوره و حسابداری مالیاتی مانند مشاوره فنی و غیرمالیاتی، مشاوره مالیاتی، کمک به تنظیم اظهارنامه­ های مالیاتی، تهیه ونگهداری دفاتر و سایر قوانین غیرحاکمیتی به تشخیص سازمان امور مالیاتی کشور در این حوزه می­ باشد.

شناسه­ ای است 22 کاراکتری، که در پایانه فروشگاهی به صورت منحصر بفرد تولید و به هر صورت­حساب الکترونیکی تخصیص داده می­ شود. جزئیات آن در سند ” قالب شناسه یکتای مالیاتی و شماره منحصر به­ فرد مالیاتی” در درگاه سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی intamedia.ir در بخش پایانه­ های فروشگاهی و سامانه مودیان، گزینه آیین نامه­ ها و دستورالعمل­ها قابل بهره­ برداری می­باشد.

ساختار شماره منحصر به فرد مالیاتی از چهار مولفه با طول ثابت تشکیل شده است، طول شماره منحصر بفرد مالیاتی 22 کاراکتر و به صورت ثابت می­باشد. مولفه ­های شماره مالیاتی، شامل شناسه یکتای حافظه مالیاتی (با طول ثابت 6کاراکتر) تاریخ ثبت صورت­حساب در حافظه مالیاتی (به صورت Hex با طول ثابت 5 کاراکتر)، سریال داخلی صورت­حساب حافظه مالیاتی (به صورت Hex با طول ثابت 10 کاراکتر) و رقم کنترلی (تولید شده با الگوریتم Verhoeff).

جزییات آن در “قالب شناسه یکتای حافظه مالیاتی و شماره منحصر به فرد مالیاتی” در درگاه سازمان امور مالیاتی کشور به نشانیintamedia.ir  در بخش پایانه­ های فروشگاهی و سامانه مودیان، گزینه آیین نامه ­ها و دستورالعمل­ ها قابل بهره ­برداری می­ باشد.

شناسه ای است 6 کاراکتری که به صورت منحصر به فرد به هر حافظه مالیاتی اختصاص داده می­شود. شناسه مذکور از مولفه­ های تشکیل دهنده شماره منحصر به فرد مالیاتی می­باشد که پس از درخواست مودی در قسمت عضویت در کارپوشه تولید و در اختیار وی قرار خواهد گرفت.

جزییات آن در “قالب شناسه یکتای حافظه مالیاتی و شماره منحصر به فرد مالیاتی” در درگاه سازمان امور مالیاتی کشور به نشانیintamedia.ir  در بخش پایانه­ های فروشگاهی و سامانه مودیان، گزینه آیین نامه­ ها و دستورالعمل­ها قابل بهره ­برداری می­باشد.

 • ورود به کارپوشه در سامانه مودیان؛
 • ورود به بخش عضویت؛
 • انتخاب گزینه درخواست شناسه یکتای حافظه مالیاتی؛
 • تعیین نحوه ارسال صورت­حساب؛
 • تعیین کلید عمومی (در صورت الزام)؛
 • تعیین شعب مرتبط با شناسه یکتا؛
 • تخصیص ابزار پرداخت با شناسه یکتا (اختیاری)؛
 • ثبت اطلاعات حافظه مالیاتی و پایانه فروشگاهی (اختیاری)؛
 • مشاهده اطلاعات ثبت شده و تایید آن.

شناسه یکتای حافظه مالیاتی چزئی از شماره منحصر به فرد مالیاتی است (6کارکتر اول) و به واسطه آن برای سازمان امور مالیاتی کشور محرز می ­شود که صورت­حساب توسط کدام مودی و در چه مکانی صادر شده است.

مودی می­بایست یک پایانه فروشگاهی- حافظه مالیاتی نرم افزاری یا سخت افزاری مطابق با سند “ویژگی­ ها و مشخصات فنی پایانه فروشگاهی” که در سایت intamedia.ir  بارگذاری گردیده، تهیه نماید. شناسه یکتای حافظه مالیاتی از بخش عضویت در کارپوشه قابل دریافت است.

 • ثبت نام در نظام مالیاتی به نشانی tax.gov.ir؛
 • ثبت نام(اشخاص حقیقی فاقد ثبت نام) از طریق درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی tax.gov.ir ؛
 • دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی:
 • ورورد به کارپوشه اختصاصی از طریق نشانی tax.gov.ir یا نشانی my.tax.gov.ir؛
 • انتخاب پرونده مالیاتی؛
 • انتخاب بخش عضویت، تکمیل اطلاعات و دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی در کارپوشه.
 • استفاده از پایانه فروشگاهی مطابق استانداردهای اعلامی توسط سازمان امور مالیاتی کشور بارگذاری شده در درگاه سازمان امور مالیاتی کشور؛
 • صدور صورت­حساب الکترونیکی از طریق پایانه فروشگاهی؛
 • ارسال صورت­حساب الکترونیکی به سامانه مودیان.

سند ویژگی­ها و مشخصات فنی پایانه­های فروشگاهی- حافظه مالیاتی و پیوست­ های آن در درگاه سازمان امور مالیاتی  intamedia.ir در بخش پایانه­ های فروشگاهی و سامانه مودیان، گزینه آیین نامه­ ها و دستورالعمل­ ها قابل بهره­ برداری می­باشد.

بله. ارسال صورت­حساب­ های الکترونیکی در قالب بسته­ های حداکثر 100تایی امکان­پذیر است.

اگر خریدار جزء صاحبان مشاغل و اشخاص حقوقی باشد درج “شماره اقتصادی خریدار” در صورت­حساب الکترونیکی الزامی است، لیکن در صورتی­که خریدار مصرف­کننده نهایی باشد، نیازی به درج “شماره اقتصادی خریدار” در صورت­حساب الکترونیکی نمی­باشد. بدیهی است که انتخاب نوع صورت­حساب الکترونیکی نیز متناسب با نوع خریدار به شرح فوق تعیین می­گردد.

خیر. مودی می­تواند در صورت لزوم صورت­حساب الکترونیکی اصلاحی/ ابطالی/ برگشت از فروش حسب مورد صادر نماید. جزئیات آن در سند “دستورالعمل صدور صورت­حساب الکترونیکی” در درگاه سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی intamedia.ir در بخش پایانه­های فروشگاهی و سامانه مودیان، گزینه آیین نامه­ها و دستورالعمل­ها قابل بهره­برداری می­باشد.

بله. صورت­حساب الکترونیکی جدید مشمول قاعده صورت­حساب الکترونیکی اصلی است و امکان اصلاح یا ابطال و صدور صورت­حساب الکترونیکی برگشت از فروش وجود دارد.

در شرایطی که برای صورت­حساب الکترونیکی اصلی، صورت­حساب برگشت از فروش صادر شود، شماره منحصر به فرد مالیاتی صورت­حساب اصلی را باید در صورت­حساب برگشت از فروش به­ عنوان شماره صورت­حساب مرجع ثبت نماید. اگر برای این صورت­حساب (برگشت از فروش) صورت­حساب برگشت از فروش جدیدی صادر شود، از شماره آن به­ عنوان شماره منحصر به فرد مالیاتی مرجع در صورت­ساب الکترونیکی جدید استفاده خواهد شد لازم به ذکر است که از هر شماره مالیاتی مرجع تنها یک­بار استفاده می­شود.

بله. در صورتی­که خریدار مصرف کننده نهایی نبوده و عضو سامانه مودیان باشد، امکان تایید یا رد صورت­حساب الکترونیکی پس از درج در صورت­حساب به صورت خودکار در کارپوشه خریدار، حداکثر تا 30 روز وجود دارد. در صورت عدم واکنش خریدار تا موعد مقرر، صورت­حساب الکترونیکی به صورت سیستمی تایید می­ گردد.

بله. با انتخاب یگ یا چند صورت­حساب الکترونیکی در کارپوشه، امکان تایید یا رد کلی و گروهی وجود دارد.

خیر. امکان اصلاح صورت­حساب­ های الکترونیکی ابطالی وجور ندارد.جزئیات آن در سند “دستورالعمل صدور صورت­حساب الکترونیکی” در درگاه سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی intamedia.ir در بخش پایانه ­های فروشگاهی و سامانه مودیان، گزینه آیین نامه­ ها و دستورالعمل­ ها قابل بهره ­برداری می­ باشد.

شناسه کالا/خدمت یک شماره 13 رقمی است که به کالا/خدمت تخصیص داده می­شود. به ازای هر ردیف در صورت­حساب الکترونیکی صادره توسط مودیان، درج شناسه کالا/خدمت مرتبط الزامی است.

کلیه تولیدکنندگان، واردکنندگان و ارائه دهندگان خدمت مکلف به دریافت شناسه مذکور از وزارت صنعت، معدن و تجارت می­باشند.

کلیه شناسه­ های کالا/خدمت تخصیص داده از طریق نشانی stuffed.tax.gov.ir قابل دریافت است.

 • ورود از طریق نشانی tax.gov.ir یا نشانی my.tax.gov.ir؛
 • وارد نمودن نام کاربری و رمز عبور انجام عملیات احراز هویت.

مودی می­بایست مراتب را تا پایان روز اداری بعد، از طریق کارپوشه خود در سامانه مودیان یا به هر طریق دیگری که سازمان امور مالیاتی کشور اعلام ­نماید، حسب مورد به سازمان مذکور یا شرکت­ های معتمد ارائه کننده خدمات مالیاتی اعلام نموده و تا زمان امکان­پذیر شدن صدور صورت­حساب الکترونیکی، مطابق دستورالعمل موضوع ماده 12 قانون پایانه­ های فروشگاهی و سامانه مودیان، نسبت به ثبت و ارسال صورت­حساب­ های صادره به سازمان اقدام نماید.

بله، امکان اعطای شماره اقتصادی به اتباع غیر ایرانی وجود دارد. هر خریدار از جمله اتباع غیرایرانی در صورت تمایل، باید شماره اقتصادی خود را به فروشنده جهت ثبت در صورت­حساب اعلام نماید.

حداکثر سه برابر معافیت سالانه موضوع ماده 101 قانون مالیات­های مستقیم.

در صورت­حساب الکترونیکی نوع اول، مبالغ پیش­ پرداخت به عنوان مبلغ نقدی در صورت­حساب الکترونیکی ثبت می­شود.

مودی با توجه به انتخاب نوع صورت­حساب الکترونیکی می­تواند از :

روش تسویه (نقدی،نقدی – نسیه،نسیه)

و نحوه پرداخت (وجه نقد، چک بانکی، ساتنا، پایا و غیره) استفاده کند.

جزئیات آن در سند “دستورالعمل صدور صورت­حساب الکترونیکی” در درگاه سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی intamedia.ir در بخش پایانه­ های فروشگاهی و سامانه مودیان، گزینه آیین نامه­ ها و دستورالعمل ­ها قابل بهره ­برداری می­باشد.

صورت­حساب الکترونیکی دارای شماره منحصر به فرد مالیاتی که مطابق قواعد سازمان مالیاتی کشور صادر و به سامانه مودیان با موفقیت ارسال گردیده باشد، معتبر خواهد بود. جزئیات آن در سند “دستورالعمل صدور صورت­حساب الکترونیکی” در درگاه سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی intamedia.ir در بخش پایانه­ های فروشگاهی و سامانه مودیان، گزینه آیین نامه­ ها و دستورالعمل­ ها قابل بهره­ برداری می­باشد.

مودی از طریق مراجعه به سامانه مودیان در بخش کارپوشه، درخواست استرداد خود را ثبت می­نماید.

4 ساعت از زمان دریافت توکن.

 • اخذ گواهی کلید عمومی توسط اشخاص حقوقی/حقیقی از مراکز میانی معتبر :
 • گواهی کلید عمومی مهر سازمانی برای اشخاص حقوقی؛
 • گواهی کلید عمومی امضاء دیجیتال برای اشخاص حقیقی.
 • استخراج کلید عمومی از گواهی کلید عمومی؛

به عنوان مثال با فرض اینکه فایل گواهی کلید عمومی CERTIFICATE.cer  و در مسیر home/user/Documents/ باشد، با اجرای فرمان OpenSSL  زیر، کلید عمومی در فایل PUBKEY.txt در مسیر home/user/Documents/ ذخیره می­شود:

Openssl  x509  -pubkey  -in “/home/user/Documents/CERTIFICATE.cer”   -noout > “/home/user/Documents/PUBKEY.txt”

 • بارگذاری فایل متنی حاوی کلید عمومی در کارپوشه مودی.
 • تولید کنندگان متقارن و IV توسط پایانه فروشگاهی؛
 • رمزگذاری کلید متقارن مورد استفاده با کلید عمومی سازمان امور مالیاتی کشور؛

جزئیات آن در سند “دستورالعمل فنی نحوه اتصال به سامانه مودیان” در درگاه سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی intamedia.ir در بخش پایانه­های فروشگاهی و سامانه مودیان، گزینه آیین نامه­ها و دستورالعمل­ها قابل بهره ­برداری می­باشد.

هرگونه تغییر در روش رمزگذاری، در سند فوق­الذکر درج خواهد شد، لذا ضروری است از آخرین نسخه سند برای رمزگذاری صورت­حساب الکترونیکی استفاده شود.

با فراخوانی متد GetServerInformation کلید عمومی و شناسه کلید عمومی سازمان در اختیارارسال کننده صورت­حساب الکترونیکی قرار می­گیرد. جزئیات آن در سند “دستورالعمل فنی نحوه اتصال به سامانه مودیان” در درگاه سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی intamedia.ir در بخش پایانه­ های فروشگاهی و سامانه مودیان، گزینه آیین نامه ­ها و دستورالعمل­ ها قابل بهره ­برداری می­باشد.

سوالات متداول

شناسه کالا - پایگاه آموزش و اطلاع رسانی سامانه جامع تجارت ایران

شناسه کالا، شناسه ای است که به مجموعه ای از خصوصیات ماهیتی کالا ( نظیر نوع، جنس، مدل، نام تجاری که در شرح تجاری کالا مؤثر است) تخصیص داده شده و با ثبت فیلدهای توصیفی در سامانه شناسه کالا توسط کاربر، صادر می­شود. بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوبه سال 1392، این شناسه به عنوان زبان مشترک و عامل شناسایی کالا در زنجیره تجاری کشور شناخته می­ شود. شناسه کالا ممکن است شناسه داخلی باشد که توسط سامانه شناسه کالا به کالا تخصیص داده می­شود و یا اینکه شناسه معتبر بین المللی مانند شناسه GTIN باشد؛ درهرصورت کاربرد این شناسه به عنوان کلید کد شناسنامه کالاست و با استعلام آن از سامانه شناسه کالا ، اطلاعات شناسنامه کالا در اختیار استعلام کننده قرار داده می­شود.

شناسه جهانی قلم کالای تجاری (GTIN)، شناسه بین­ المللی است که توسط سازمان جهانی GS1 ارائه شده و در بیش از 110 کشور دنیا مورد استفاده قرار می­ گیرد. این شناسه معمولاٌ توسط تولیدکننده از سازمان مورد نظر خریداری شده و به صورت سالانه شارژ می­ شود. تعداد ارقام این شناسه به طورمعمول 8 ،12 ،13 یا 14 رقم است. در ایران معمولاٌ کد 13 رقمی رایج است. تولیدکنندگان ایرانی می­ توانند در صورت نیاز، برای دریافت این کد به مرکز ملی شماره ­گذاری کالا و خدمات مراجعه کنند.

در سامانه شناسه کالا، در صورت تصمیم­ گیری کارگروه ملی برای برخی از کالاها اولویت ثبت شناسه با GTIN است، درصورتی­ که برای کالای خود الزام شناسه GTIN داشته­ اید و آن را دریافت کرده­ اید با همان شناسه و درصورتی ­که برای ثبت نام خود الزام به داشتن دریافت شناسه GTIN  ندارید با انتخاب گزینه (کالای فاقد شناسه) وارد مرحله بعدی می­ شوید. دقت کنید برای برخی کالاها، از سوی سازمان متولی دریافت GTIN  اجباری است، در صورت اجباری بودن، امکان ثبت کالای فاقد شناسه در گروه موردنظر از کاربر سلب می ­شود.

VIN یک شماره اختصاصی و منحصربه­ فرد برای شماره ­گذاری وسایل نقلیه است. این شماره اثرانگشت وسیله نقلیه محسوب می­ شود و هنگام تغییر مالکیت و یا در صورت سرقت خودرو بسیار یاری کننده است. شماره شناسایی VIN یک کد 17 کاراکتری شامل ارقام صفرتا 9 و حروف انگلیسی به استثنا حروف Q و O بوده و کاربر بایستی برای اخذ شناسه داخلی کالا، 11 کاراکتر اولیه را در کادر مربوطه ثبت نماید.

شناسنامه کالا، مجموعه ­ای از فیلدهای توصیف­ کننده یک کالا است که با نظرخواهی از سازمان های متولی به صورت فیلدهای توصیفی استاندارد برای هر قلم کالا مشخص شده و کاربران می­ توانند با مقداردهی این فیلدهای توصیفی، اقدام به اخذ شناسه کالا نمایند. شناسنامه کالا شامل تناظرات طبقه ­بندیISIC) ،HSو غیره( فیلدهای توصیفی اجباری و فیلدهای توصیفی اختیاری مرتبط با آن سرفصل کالایی می­باشد.

کد HS(ساختار سیستم هماهنگ شده) کد طبقه­ بندی بین­ المللی است که در تجارت خارجی بین گمرکات جهان زبان مشترک کالایی ایجاد می­ کند و اساس تعیین حقوق ورودی واردات در هر کشور است.

کد 10 رقمی، کد محصول ایجادشده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت است که چهار رقم اول آن معادل چهار رقم اول ساختار بین ­المللی ISIC  بوده و بر اساس استانداردهای اعمال شده طبقه ­بندی مذکور توسعه داده شده است. کدهای 10 رقمی با توجه به ماهیت پویای محصولات، برای محصولات جدید به­ طور مستمر ایجاد می­ شود.

طبقه ­بندي محوري محصول (Classification Product Central )به ­منظور فراهم آوردن چارچوبي براي مقايسه بين­ المللي آمارهايي است که به کالاها، خدمات و دارايي ها مي­ پردازند. این طبقه­ بندی، بیشترین استفاده را در مرکز آمار دارد.

کالاهای با توصیف یکسان از یک شناسه کالایی واحد برخوردار هستند، اما شناسه رهگیری شناسه تک شماری است و به ازای تک ­تک کالاهای تولیدشده، متفاوت بوده و هر کالای جدید یک شناسه رهگیری جدید دریافت می­کند. برای نمونه، تمامی گوشی­ های سامسونگ 3 Note یک شناسه کالای مشترک داشته، اما تک­ تک گوشی های تولید شده با این مشخصات شناسه رهگیری مجزا و منحصربه ­فرد دارند.

درصورتی­که متقاضی پس از واردکردن GTIN متوجه شود کاربر دیگری این شناسه را ثبت کرده است، می­ تواند پس از بررسی شناسنامه وتایید صحت اطلاعات آن، از همان شناسه در فرآیند تجاری استفاده نماید. در صورت مطابق نبودن شناسه GTIN با شناسنامه آن (مقادیر واردشده به ازای فیلدهای توصیفی کالا)، بایستی اطاعات صحیح معادل GTIN یادشده را از طریق مرکز پشتیبانی سامانه جامع تجارت به شماره 7549200-021 داخلی 5 اعلام نماید تا در این زمینه راهنمایی لازم را دریافت کند.

مالک شناسه کالا وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و درصورتی­که متقاضی، شناسه کاالا دریافت نماید، تنها به ­عنوان ثبت کننده آن در سامانه شناسه کالا شناخته می­ شود. همه کاربران میتوانند از شناسه کالاهایی که پیش ­ازاین در سامانه شناسه کالا توسط خود یا دیگران اخذشده است در فرآیندهای تجاری استفاده نمایند.

خیر، تمام مراحل ثبت شناسنامه و اخذ شناسه کالا در سامانه جامع تجارت به آدرس www.Ntsw.ir در بستر اینترنت و بدون حضور متقاضی صورت می­ گیرد.

باید با شماره پشتیبانی 75492000 داخلی 5 تماس حاصل نمایند.

داده ­های کاربران در سامانه موجود می باشد. لذا کاربران برای عملیات ثبت سفارش، ثبت در سامانه جامع انبارها و ثبت اظهار موجودی مشکلی نخواهند داشت، فقط به دلیل تغییرات صورت گرفته اخیر هنوز کارتابل برخی از بازرگانان آماده نشده است. بازرگانان می­توانند تا زمان برقراری امکان مشاهده شناسه کالاهای قدیمی خود در کارتابل جدید، با ارائه شماره ملی کاربر، شناسه ملی شرکت و ایمیل و گروه کالایی(اختیاری)، یک فایل اکسل از کالاهای خود را دریافت نمایند.

کدهای 200 و 222 در سامانه قدیم (CID.ntsw.ir) صادر می­شد و کماکان در سیستم جدید نیز معتبر است و نمایش داده می­ شود، ولی هم­ اکنون در سیستم جدید، کدهای 200 با 280 و کدهای 222 با 290 هم­ارز شده­ اند. شناسه­ های صادرشده در سیستم جدید برای شناسه­ های تولیدی با کد 290 و برای شناسه­ های وارداتی با کد 280 صادر می­شود و در همه سامانه­ های مرتبط وجود خواهد داشت.

برای ثبت کالاهایی با ویژگی­ های یکسان کاربران را یاری می­ کند. به این صورت است که با کلیک بر روی دکمه «کپی درخواست» یک شناسه کالا، درخواست جدیدی با فیلدهای پرشده همانند شناسه کالا قبلی ایجاد میکند و پس ازآن کاربر می تواند با تغییر مقدار فیلدهای متفاوت نسبت به کالای قبلی یک شناسه جدید دریافت نماید.

بر اساس نوع نقش کاربر و صلاحیت احرازشده، کاربر می تواند اقدام به اخذ شناسه تولیدی یا وارداتی نماید. به ­عنوان مثال، نقش بازرگان برای کالاهای وارداتی و نقش تولیدکننده برای کالاهای تولیدی امکان اخذ شناسه کالا دارند.

ممکن است کاربر شروع به ثبت کالایی کند اما مراحل را به اتمام نرساند. درخواست هایی که در طی ثبت شناسه کالا به کد نهایی تبدیل نمی ­شوند و به هر نحوی ذخیره می­ شوند، یک کد با عنوان «کد درخواست» دریافت می­کنند و در منو درخواستهای در گردش نمایش داده می­ شوند و همواره می­ توان ادامه فرایند هریک از این موارد تا تبدیل شدن به کد نهایی را دنبال کرد. درخواست ها به دلایل زیر می ­توانند شناسه کالا دریافت نکنند و تکمیل نشده باقی بمانند: کاربر مقدار جدیدی برای یکی از فیلدهای توصیفی درخواست داده باشد. در این حالت، درخواست کاربر توسط کارشناسان سامانه شناسه کالا بررسی می­ شود و پس از بررسی پاسخ مناسب در همین فرم به کاربر ارائه می­شود. به درخواست کارگروه تخصصی، اخذ شناسه کالادر سرفصل کالایی مربوطه نیازمند نظارت اطلاعات واردشده است و صرفنظر از درخواست ارزش جدید توسط کاربر، کالایی معرفی ­شده توسط کارشناسان سامانه شناسه کالا بررسی می­ شود. تا اتمام نظارت کالایی معرفی شده، درخواست کاربر در این فرم نمایش داده خواهد شد. کاربر به جهت عدم وجود اطلاعات دقیقی برای تکمیل فرآیند ثبت کالا یا به دلایل دیگر، ادامه ثبت کالارا به زمان دیگری موکول کرده و ثبت کالای خود را در آن مرحله ذخیره کند.

در منوی «درخواست های در گردش» می­توان با جستجوی شماره درخواست و یا تاریخ درخواست (بازه­ی تاریخی ارسال درخواست) و یا قلم کالا و یا وضعیت درخواست، درخواست موردنظر را یافت و از وضعیت آن (رد، در جریان، در حال نظارت، ارسال نشده) مطلع شد.

با انتخاب نقش بازرگان، از قسمت کالاهای وارداتی از شناسه ­های ثبت شده در سامانه توسط کاربران دیگر استفاده کنند و ثبت سفارش انجام دهند. با انتخاب هر کالا به­ عنوان کالای منتخب این شناسه کالا به فهرست منوی کالای منتخب من اضافه می­ شود و مدیریت کردن و جستجوی این کالاها را تسهیل می­کند. (درواقع این منو همانند فهرست منوی فهرست کاهای وارداتی است؛ با این تفاوت که ممکن است توسط کاربران دیگر ثبت شده باشد ولی کاربر قصد استفاده از آنها دارد)

قابلیت جستجو بر روی همه کالاهای ثبت شده در سامانه شناسه کالا با فاکتورهایی همانند جستجو با کدهای بین ­المللی(GTIN-VIN-IRC-IVC)، تناظرات بین­ المللی (HS-ISIC-CPC)، شرح کالا، شناسه داخلی کالا و یا با مرجع سازنده و نام تجارتی در منوی جستجوی کالا فراهم شده است. کاربر می ­تواند با جستجوی کالای موردنظر و با استفاده از گزینه افزودن به کالاهای منتخب این شناسه­ ها را در منوی کالاهای منتخب من مشاهده نماید.

اگر کاربر گروه و سرفصل کالایی متناسب خود برای اخذ شناسه کالا را نداند، می تواند نام کالایی خود را در این کادر جستجو کرده و سرفصل کالایی متناسب با کالای خود را پیدا کند. اگر کاربر از گروه و سرفصل کالایی خود مطلع باشد، می تواند با انتخاب گروه و سرفصل کالایی اقدام به اخذ شناسه کالا نماید.

اگر هنگام ثبت کاربر کالای جدید با واردکردن یک شناسه بین­ المللی با پیغام شناسه تکراری و یا در گروه کالاهایی که امکان ثبت بدون شناسه بین­ المللی امکان­پذیر است با واردکردن ویژگی اجباری به پیغام کاتالوگ تکراری برخورد کند می­ تواند کاتالوگ ثبت شده برای این شناسه را مشاهده کند و اگر کاتالوگ با ویژگی ­های کالای خود یکسان بود (در قسمت کالاهای وارداتی) می­ تواند از آن شناسه در فرایند ثبت سفارش استفاده کند. یا می­ تواند از گزینه «تکمیل اطلاعات/افزودن کالا» استفاده کند و فقط ویژگی­ های اختیاری آن شناسه را برای خود تغییر دهد یا اطلاعات جدید وارد کند و یک شناسه تکمیلی جدید (16 رقمی-13 رقم اول یکسان و 3 رقم آخر متفاوت) دریافت کند.

شناسه داخلی کالا (13 رقمی) همان کد شناسه کالایی است که در سامانه شناسه کاال به ترکیب منحصربه ­فرد از فیلدهای توصیفی تخصیص داده می­شود. از طرف دیگر شناسه تکمیلی کالا (16رقمی)،  شناسه تکمیل کننده شناسه داخلی کالاست؛ بدین صورت که اگر دو کالا در همه ویژگی های اجباری یکسان باشند(برای مثال GTIN و یا ISIC،HS و همه فیلدهای ویژگی اجباری) ولی فقط در ویژگی­ های اختیاری متفاوت باشند، شناسه­ های تکمیلی متفاوتی خواهند داشت. در این صورت 13 رقم اول که همان شناسه داخلی کالا است یکسان است ولی 3 رقم آخر امکان استفاده از شناسه کالای 13 رقمی وجود دارد و که نشان دهنده­ ی ویژگی تکمیلی است، متفاوت است. در سامانه جامع تجارت صرفاً کاربر میتواند جهت فعالیت های درون بنگاهی خود از شناسه کالای 16 رقمی نیز استفاده نماید و در حال حاضر امکان استفاده از شناسه­ های 16 رقمی در سامانه ­های عملیاتی وجود ندارد.

شناسه 16 رقمی به­ منظور آگاهی بیشتر از تغییرات انجام شده توسط کاربر در فیلدهای اختیاری موجود در شناسنامه کالا ایجادشده است و کاربرد آن فقط در سامانه شناسه کالا می­ باشد.

در حال حاضر کاربران نمی­ توانند فیلدی را به فیلدهای موجود در شناسنامه کالا اضافه کنند. ولی در صورت نیاز به ایجاد فیلد جدید می­ توانند از طریق تماس با پشتیبانی درخواست و مستندات خود را ارائه دهند تا توسط کارشناسان سامانه بررسی گردد.

کاربر در صورت عدم وجود مقدار موردنظر در لیست باید از گزینه «افزودن ارزش جدید» استفاده کرده و مقدار را هم به­ صورت فارسی و هم لاتین در سامانه وارد کند. پس ازاین گام، با ارسال آن اطلاعات درخواست کاربر وارد مرحله نظارت می­شود و درصورتی­که مقدار جدید مورد تأیید ناظر سامانه باشد، در فهرست مقادیر مربوط به فیلد توصیفی قرار می­گیرد. در طی این مراحل کاربر بایستی پاسخ خود را از منوی کالاهای در گردش دریافت نماید. درصورتی­که مقدار جدید تأیید شود، کالا به فهرست کالاهای کاربر اضافه می­ گردد.

به یکی از دلایل زیر درخواست کاربر به صدور شناسه کالا ختم نمی­ شود:

 • کاربر درخواست مقدار جدیدی را ارسال کرده است که پیش ­ازاین در سامانه موجود نبوده است. کاربر مقدار جدیدی را در سامانه وارد کرده است و درخواست کاربر در حال بررسی (نظارت) می­باشد. در این موارد ناظر مقدار جدید را ازنظر صحت، عدم وجود مقدار مشابه و سایر قواعد سامانه شناسه کالا بررسی می ­کند و نتیجه بررسی از طریق منوی درخواستهای در گردش به کاربر اطلاع داده خواهد شد. درصورتیکه پس از 3 روز کاری اطلاعی به کاربر داده نشد، می­ تواند از طریق مرکز تماس سامانه جامع تجارت به شماره تماس 75492000-021 ،درخواست خود را پیگیری نماید.
 • شناسه تکراری می­ باشد و در سیستم رد شده اقدام به ورود اطلاعات کالا کند تا به طور سیستمی کالای مشابه مربوطه به وی نمایش داده شود است. در این صورت کاربر بایستی مجدداً )این حالت برای کمتر از یک درصد شناسه ­های کالا در سامانه رخ می­دهد.)

واردکننده یا تولیدکننده کالا با مراجعه به سامانه جامع تجارت، شناسه کالا را دریافت نماید و در اختیار توزیع ­کننده یا فروشگاه اینترنتی قرار دهد.

ارسال سوالات تخصصی

درخواست مشاوره

در صورت تمایل به همکاری رزومه خود را به آدرس hkareno1397@gmail.com ارسال فرمایید.

×
واتساپ
اینستاگرام
پشتیبانی آنلاین
0
  0
  سبد خرید شما
  سبد شما خالی استبازگشت به خرید

  Shopping cart

  close

  Sign in

  close

  Scroll To Top